Basketball Άλλες Ειδήσεις Σημαντικές Ειδήσεις

16η αγωνιστική – Φινάλε

To ματς που έκλεισε την 16η αγωνιστική μεταξύ του Ιωνικού Νικαίας και του Λαυρίου, ήταν ίσως και το καλύτερο αγωνιστικά ματς με ένα επιθετικό ρεσιτάλ και από τις δύο ομάδες, και με τον μπασκετικό φίλαθλο (όλων των αποχρώσεων) να απολαμβάνει ένα ωραίο και υγιές μπασκετάκι από παιδιά γεμάτα πάθος, ταλέντο και όρεξη. Το Λαύριο κυριάρχησε τόσο στο 1ο 10λεπτο (24-30) όσο και στο 2ο 10λεπτο (25-26) με τον Devin Davies να χάνει μόλις ένα σουτ και να κλείνει το 1ο 20λεπτο αγωνιζόμενος 16 λεπτά, σκοράροντας 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, με τον Alpha Diallo να παίζει μόλις 9 λεπτά και να σκοράρει 9 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ενώ ο πανταχού παρόν και τα πάντα πληρων, Tyson Carter σε άλλο ένα all-around 20λεπτο, να παίζει 16 λεπτά και να σκοράρει 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασιστ.

Μουράτο.
Μουράτο.

Ο Χρήστος Σερέλης, έδωσε και ένα 6λεπτο στον Νιγηριανό ψηλό του τον Anosike και ήταν αρκετό για να «βγάλει» νοκ-άουτ αντίπαλο ψηλό, Holyfield ο όποιος σε 4 λεπτά έκανε 3 φάουλ και βγήκε εκτός ματς πολύ γρήγορα.. Από την πλευρά του Ιωνικού. ο Αγγέλου είδε τον Jeremy Hollowell να τα κάνει όλα σε 12 λεπτά, σκοράροντας 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασιστ, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει 10 μαζεμένους πόντους στο 1ο 10λεπτο και να μένει εκεί και τον Adam Smith να σκοράρει 8 πόντους.. Όλα αυτά στο 1ο 20λεπτο, αφού στην 3η περίοδο το κλίμα άλλαξε άρδην, οι παίκτες του Ιωνικού έκλεισαν τους διαδρόμους των αντιπάλων τους, τα καλάθια έμπαιναν πολύ πιο δύσκολα, ενώ οι Alpha Diallo & Devin Davies βγήκαν από το 25ο και 26ο λεπτό αντίστοιχα με 4 φάουλ, και ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία να κάνει το comeback κυρίως με τους Adam Smith και Jeremy Hollowell (οι 2 Αμερικάνοι σκόραραν τους 47 από τους 88 πόντους της ομάδας τους).

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα το οποίο κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, και με το σκορ να είναι 87-89 για το Λαύριο στα 13 δευτερόλεπτα ο Μουράτος στην επαναφορά της μπάλας κάνει φάουλ στον Χουγκαζ, ο Έλληνας διεθνής forward βάζει μόνο την μία από τις δύο, στη συνέχεια κάνει το 5ο φάουλ του στον Μουράτο στα 8.5 δευτερόλεπτα με τον διεθνή point guard να χάνει και τις 2 ελεύθερες βολές αλλά ο Smith αντί να πάει σε σίγουρο lay-up και να πάρει το ματς η ομάδα του σουτάρει υπό ασφυκτική πίεση το 3ποντο το οποίο και χάνει και μαζί και το ματς!! Σούπερ ντέρμπι με το Λαύριο (11-4) να παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς ο Davies (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 25.40’’) και ο Carter (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 4 ασιστ σε 27.36’’) αλλά κυρίως ο Γερομίχαλος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασιστ και μόλις 1 λάθος, ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές, με τον Alpha Diallo να παίζει μόλις 19 λεπτά λόγω φάουλ και να μένει στους 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Ιωνικός (6-10) πάλεψε το ματς αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες. Πάρα ταύτα υπάρχει μια απορία γιατί ο Αγγέλου άφησε στον πάγκο τον Μαυροκεφαλίδη (έπαιξε μόλις 11 λεπτά) και τον Muhayim (έπαιξε μόλις 6.27’) παίκτες οι οποίοι ήταν οι πρώτοι σκόρερ στο 1ο δεκάλεπτο που έπαιξαν….